Достапни линкови

Путин во Украина, на дневен ред е енергетската соработка


Рускиот Премиер Владимир Путин денеска во Украина ќе разговара за енергетската соработка. Околу 80 насто од рускиот гас кон Европската Унија се транспортира низ Украина. Киев за возврат сака пониски цени на енергенсот.
Во Украина на власт е про руско раководство. Путин во Април предложи спојување на рускиот Газпром и украинскиот Нафтогас.
XS
SM
MD
LG