Достапни линкови

САД не се против изградбата на нуклеарен реактор во Бушер


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека земјата нема ништо против договорот на Иран и Русија за изградба на нуклеарен реактор во Бушер. Проблемот на Вашингтон според Клинтон е во други локации каде се верува дека Иран тајно работи на изградбата на нуклеарно оружје. Нуклеарната централа во Бушер е активирана од август годинава, а ќе започне со производство на енергија во наредната година.
XS
SM
MD
LG