Достапни линкови

Нобеловиот институт - жртва на хакерски напад


Нобеловиот институт соопшти дека бил жртва на хакерски напад. Норвешкиот телекомуникациски оператор Теленор соопшти дека нападот дошол од Тајван, но оти е можно да е пренасочен од друго место преку Тајван. Нобеловиот институт соопшти дека сега проблемите се решени.
Нобеловата награда за мир годинава му беше доделена на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо, што предизвика остри реакции од Кина.
XS
SM
MD
LG