Достапни линкови

Сеќавање на жртвите од театарот Дубровка во Москва


Одбележување на осумгодишнината од терористичкиот напад во театарот Дубровка

Околу 500 луѓе се собраа пред московскиот театар Дубровка во сеќавање на жртвите од заложничката криза во 2002 година. Собраните положија цвеќе пред театарот и одржаа верска церемонија.

На 22 октомври во 2002 година, педесетина чеченски терористи упаднаа во театарот за време на претстава и зедоа околу 900 луѓе како заложници. Четири дена подоцна, руските специјалци пуштија гас во театарот и упаднаа во него.

Во акцијата беа убиени сите терористи, но загинаа и 130 заложници, од кои 10 деца. Повеќето од заложниците умреле од труење со гасот.
XS
SM
MD
LG