Достапни линкови

САД: најголема централа на сончева енергија во светот


Администрацијата на претседателот Барак Обама ја одобри изградбата на најголемата централа на сончева енергија во светот. Таа ќе биде сместена во пустината во близина на Лос Анџелес и ќе биде составена од четири соларни турбини од 250 мегавати, енергија доволна за снабдување на 750 илјади домови. Изградбата на секоја од нив ќе чини милијарда долари.
XS
SM
MD
LG