Достапни линкови

Илјада ирански трактори за Боливија


Претседателот на Боливија Ево Моралес нарачал илјада ирански трактори и најавил дека ќе помогне за изградба на иранска фабрика во Боливија каде што тие би се произведувале. Новинските агенции јавуваат дека Моралес ова го изјавил за време на неговиот престој во седиштетото на оваа компанија во иранскиот град Табриз. Чавез денеска ќе разговара со иранскиот претседател Ахмадинеџад за економската соработка меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG