Достапни линкови

Карзаи призна дека примале „вреќи пари“ од Иран


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи призна дека шефот на неговиот кабинет примал пари во готово од Иран, но истакна дека исплатите биле транспарентни и оти тоа било форма на официјална помош.
Весникот Њујорк Тајмс вчера објави дека Иран му давал вреќи пари поранешниот авганистански амбасадор во Иран Умар Дудзаи, кој сега е шеф на кабинетот на претседателот Карзаи. Со парите, Иран наводно ја купувал наклонетоста на Дудзаи кој требало да ги промовира иранските интереси во Авганистан.
XS
SM
MD
LG