Достапни линкови

Словенија доби црн градоначалник со потекло од Гана


Натурализираниот Словенц доктор со потекло од Гана победи во трката за градоначалник во словенечката општина Пиран со што стана првиот црнец – градоначалник во Словенија.
Според официјалните податоци првиот црн градоначалник, кандидат на социјалндемокартакста партија, Питер Босман го освоил градоначалничкото о место со 51,4 проценти од гласовите.Тој вели дека кампањата базирана на дијалог е причина за победата . Босман во Словенија живее од 1980 година каде ги завршил студиите по медицина.
XS
SM
MD
LG