Достапни линкови

Силна Кина - безбедносен предизвик за Јапонија


Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека Јапонија се соочува со растечки безбедносни предизвици поради зајакнувањето на воената сила на Кина и поради севернокорејската нуклеарна програма. Тој ова го изјави денеска, на воена парада во Токио. Кан рече дека јапонските воени сили мора да останат подготвени за разни непредвидени ситуации. Кан посочи и на важноста од зајакнување на деценискиот сојуз со САД.
XS
SM
MD
LG