Достапни линкови

Куба ќе ослободи уште 5-мина дисиденти


Куба се согласила да ослободи уште 5-мина политички затвореници кои ќе бидат испратени во Шпанија. Католичката Црква во Хавана соопшти дека овие 5-мина не се од листата на 52-ца дисиденти за кои веќе постои договор за ослободување. Вчера Европскиот Праламент му ја додели наградата Сахаров на кубанскиот дисидент Гилермо Фаринас, кој со штрајкот со глад придонесе за одлуката на Куба да ослободува политички затвореници.
XS
SM
MD
LG