Достапни линкови

Русија ги крши правата на хомосексуалците


Европскиот суд за човекови права ја казни Русија за прекршување на правата на хомосексуалците поради забраната за одржување геј-парад во Москва. Процесот пред судот во Стразбур го започна активистот за правата на хомосексуалците Николај Алексејев. Русија треба да му плати на Алексејев речиси 30 илјади евра и да ги плати судските трошоци.
XS
SM
MD
LG