Достапни линкови

Европскиот Парламент ке ја додели наградата Сахаров


Европскиот Парламент денеска ке ја додели престижната награда за човекови права Сахаров. Трите финалисти се: израелската невладина организација која ги откриваше неправдите на израелската окупација на Западниот Брег, Газа и Источен Ерусалим, кубанскиот диседент Гилермо Фаринас кој мина 11 години во затвор и затворената лидерка на етиопската опозиција Биртукан Мидекса.
XS
SM
MD
LG