Достапни линкови

САД:Пакистан да помогне за состојбата во Авганистан


Соединети држави веруваат дека Пакистан може да одигра важна улога во разговорите за помирување на авганистанската влада со Талибанците, соопштуваат од Стејд департментот. Портпаролот на Стејд департментот Филип Корули изјави дека Пакистан има легитимна улога во подршка на овој процес. Кроули изјави дека САД го поддржуваат помирувањето меѓу авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и Талибанците кои се спремни да го положат оружјето, да се откажат од насилство и да ги прифатат законите на земјата.
XS
SM
MD
LG