Достапни линкови

Иран произведе збогатен ураниум


Шефот на иранската нуклеарна програма Али Акбар Салехи изјави дека Иран произвел околу 30 килограми 20-процентно збогатен ураниум и покрај санкциите на ОН.
Збогатениот ураниум може да се користи како гориво во нуклеарните реактори за производство на струја, но може да се користи и за изработка на атомска бомба.
XS
SM
MD
LG