Достапни линкови

Обама: Венецуела има право на нуклеарна енергија


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нема забелешки на тоа што Венецуела сака да развие нуклеарна енергија со помош на Русија, но само доколку таа биде за цивилна употреба. Тој притоа потсети дека Венецуела, како потписник на Договорот за неширење на нуклераното оружје мора да ги почитува обврските што произлегуваат од него. Во минатата недела претседателот на Венецуела Хуго Чавез во Москва постига договор за руска помош во градењето на првата нуклеарна централа во таа земја.
XS
SM
MD
LG