Достапни линкови

Пердју бара САД да се вклучат во спорот за името


За решавање на спорот за името ќе треба флексибилност и зрелост од двете страни и вклученост на владите на САД и европските земји за да им се помогне на Македонија и на Грција да дојдат до решение.
Ова денеска во Скопје го изјави поранешниот американски амбасадор и посредник во разговорите за Охридскиот рамковен договор Џејмс Пердју, кој имаше излагање на 75. РОС-РОТ семинар во организација на НАТО и македонското Собрание.
Пердју рече дека Грција и Македонија имаат цврсти позиции и се чини дека наскоро нема да има разрешница на проблемот.
XS
SM
MD
LG