Достапни линкови

Саркози, Меркел и Медведев денеска визите и за економијата


Во францускиот град Довил денеска продолжија разговорите меѓи лидерите на Франција, Германија и Русија. Саркози, Меркел и Медведев дискутирале за визниот режим и за економската соработка, е соопштено од кабинетот на францскиот претседател. Инаку, една од главните теми на овој самит е и безбедносната соработка меѓу Европската Унија и Русија.Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека ја прифатил поканата да присуствува на наредниот самит на НАТО во Лисабон.
XS
SM
MD
LG