Достапни линкови

Чавез во посета на Иран


Претседателот на Венецуела Уго Чавез пристигна во Техеран на разговори со иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат. Се очекува двајцата лидери да разговараат за унапредување на билатералната соработка, како и за регионални прашања. Чавез и Ахмадинеџат имаат заеднички јазик во поглед на критиките кон Соединетите Држави, а Чавез ја подржува и иранската нуклеарна програма. Чавез претходно ги посети и Украина, Белорусија и Русија.
XS
SM
MD
LG