Достапни линкови

Пакистанската разузнавачка агенција прозвана за нападите во Мумбаи


Пакистанската разузнавачка агенција „ИСИ“ ги отфрли обвинувањата за учество во организацијата на нападите во Мумбаи во 2008 година во кои загинаа 166 лица. Британскиот весник „Гардијан“, повикувајки се на изјавата на американски државјанин со пакистанско потекло, објави дека членови на „ИСИ“ имале состаноци со милитанти од Лашкар – е – Талиба, групата која е обвинета за нападите во индискиот град. Портпарол на разузнавачјката агенција изјави дека наодите на „Гардијан“ се неосновани.
XS
SM
MD
LG