Достапни линкови

Украина доби пристап на венецуелските нафтени полиња


Претседателот на Венецуела Уго Чавез се сретна со неговиот украински колега Виктор Јанукович во Киев. Разговараа за соработка во областа на воздухопловството и енергетиката.
Тие потпишаа договор со кој на украинските државни фирми им се дозволува да работат на развој на наоѓалиштата за нафта и гас во Венецуела. Украина се обврза да обезбеди транзит за венецуелските бродови што носат нафта кон Белорусија.
XS
SM
MD
LG