Достапни линкови

Судење за 150 курдски челници во Турција


Почна судењето на околу 150 курдски лидери и претставници на граѓанскиот сектор во градот Дијарбакир во Турција. Меѓу обвинетите има и десетици градоначалници од прокурдската Партија за мир и демократија. Тие се обвинети за врски со забранетата Курдска работничка партија. Партијата за мир и демократија ги негира обвинувањата. Се очекува, судењето да трае со месеци.
XS
SM
MD
LG