Достапни линкови

Претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј утре во Македонија


Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј утре доаѓа во Скопје на средби со македонскиот државен врв.
Главна тема на разговорите, според најавите, ќе биде претстојниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, а се очекува да стане збор и за билатералниот проблем за името со Грција, како клучна пречка за македонската евроинтеграција.
Еднодневната посета на Ван Ромпуј на Скопје е во рамките на неговата балканска турнеја. Покрај Македонија, ќе ги посети и Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија.
XS
SM
MD
LG