Достапни линкови

Јаким Неделков нов претседател на СОНК


Јаким Неделков е новиот претседател на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура(СОНК).
Неделков е избран на денешниот петти Конгрес со тајно гласање, а во трката за претседател го победи својот противкандидат Веле Ѓорѓиески, претседател на регионалната организација на СОНК од Прилеп.
Досегашниот претседател Дојчин Цветановски, кој го предводеше СОНК осум години, по двата мандата не беше во трка за лидерското место.
XS
SM
MD
LG