Достапни линкови

Нови штрајкови во Франција


Француските работници денеска ќе излезат на протест против владината одлука да ја зголеми минималната возраст за пензионирање на 62 години. Штрајкот се заканува дека ќе ги затвори рафинериите и ќе ги остави париските аеродроми без гориво. Синдикатите очекуваат, на улиците на најголемите градови да излезат милиони работници. Синдикатите очекуваат да добијат подршка и од студентите. Досега, минималната возраст за пензионирање беше 60 години, но француската влада смета дека тоа е прескапо за економијата.
XS
SM
MD
LG