Достапни линкови

Нов гасовод од Туркменистан кон Русија


Туркменистан отвори гасовод што ќе го зголеми извозот на гас кон Русија. Властите се надеваат дека извозот кон Русија ќе достигне 10 милијарди кубни метри гас, годинава. Претходно, Туркменистан извезуваше по 40 милијарди кубни метри гас во Русија, но Москва нагло го прекина увозот поради меѓусебни несогласувања.
XS
SM
MD
LG