Достапни линкови

Франција вети менување на законот за слобода на движењето


Пред истекот на ултиматумот на Европската комисија поради одлуката на Париз да ги врати ромите во земјите од каде што дојдоа, Франција синоќа прифати да го смени законот за слобода на движењето во Европската унија. Според неофицијални извори, Франција во своето законодавство подобро ќе ја пренесе европската директива за слободата на движење. Кон крајот на август од Франција беа протерани неколку стотици роми во Бугарија и Романија.
XS
SM
MD
LG