Достапни линкови

САД: 17 насто од медицинските трошоци поради дебелината


Најновите истражувања покажаа дека скоро 17 насто од медицинските трошоци во Соединетите држави се за лечење на заболувања предизвикани од гојазноста. Тоа е за двапати повеќе од она што се претпоставуваше досега. Трошоците се проценуваат на околу 168 милијарди долари годишно.
XS
SM
MD
LG