Достапни линкови

Штрајковите во Франција продолжуваат


Француските синдикати за денеска најавија нови акции против владините планови за реформа на пензискиот систем. Вчера работниците на 12 рафинерии започнаа штрајк при што го затворија нафтоводот што ги снабдува Париз и аеродромите во тој град. Овие протести прераснаа во најголем предизвик за претседателот Никола Саркози.
XS
SM
MD
LG