Достапни линкови

Експлозија во кинески рудник, десетици загинати


Најмалку дваесет рудари загинале, а триесетина други се водат како исчезнати по денешната експлозија во еден рудник во кинеската провинција Хенан. Рударсвото во Кина се смета за едно од најопасните во светот. Во минатата година во рударски несреќи загинале над две илјади и шестотини луѓе.
XS
SM
MD
LG