Достапни линкови

Уставни измени во Грузија


Грузијскиот парламент денеска ги одобри уставните измени со кои премиерот добива поголеми овластувања, а се намалува моќта на претседателот на државата. Критичарите сметаат дека со ова всушност му се овозможува на претседателот Саакашвили да остане на функцијата и по истекувањето на вториот мандат во 2013-та, но тој ги демантира ваквите шпекулации.
XS
SM
MD
LG