Достапни линкови

Клинтон против кратењето на британскиот буџет за одбрана


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост од плановите на Британија да ги намали трошоците за одбрана. Таа за Би Би Си изјави дека дека зачувувањето на НАТО како најуспешен воен сојуз во историјата на светот бара од сите нејзини 28 членки да даваат соодветен придонес. Забелешките на Клинтон доаѓаат на неколку дена пред разгледувањето на британскиот воен буџет, односно барањето тој да биде намален за 10 насто.
XS
SM
MD
LG