Достапни линкови

Кинески активисти бараат ослободување на нобеловецот


Над 100 кинески активисти објавија отворено писмо со кое бараат добитникот на годинешната Нобелова награда за мир Лиу Ксиаобо да биде ослободен од затвор. Од кинеските лидери се бара и на оваа награда да одговорат со разум и реализам. Кинескиот досегашен одговор беше револт и критика, а Лиу беше наречен криминалец.
XS
SM
MD
LG