Достапни линкови

Молдавија стана членка на Меѓународниот кривичен суд


Молдавија стана најновата земја која го ратификуваше Договорот за основање на Меѓународен Кривичен суд. Земјата ја ратификуваше спогодбата во вторникот , со што вкупниот број на држави потписнички се искачи на 114. Договорот ќе стапи на сила во јануари. Меѓународниот кривичен суд е формиран во 2002-та година, а пред него се изведуваат лица обвинети за геноцид, злосторства против човештвото, и воени злосторства.
XS
SM
MD
LG