Достапни линкови

ЕУЛЕКС треба да биде под цивилна контрола?


Известувачот на Европскиот парламент за Косово Улрике Луначек ја критикуваше одлуката на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон, за нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС на Косово да го постави францускиот генерал Гзавие Бу де Марнак, нагласувајќи дека процесот за стабилизација на Косово треба да го води цивилниот сектор.
Генералот Марнак, на ова место го наследува Ив де Кармабон.
XS
SM
MD
LG