Достапни линкови

Јанукович отпушти двајца Вицепремиери


Украинскиот претседател Виктор Јанукович вчера смени двајца Вицепремиери, повикувајќи се за прв пат на своите нови уставни овластувања. Разрешени се вицепремиерот за земјоделие и неговиот колега кој ги надгледуваше работата на минстерството за внатрешни работи и Министерството за одбрана.
На 1 октомври, судот ги поништи измените во уставот од 2004 година , со кои му с еодземаа некои областувањ ана претседателот. Со измените се предвидува да има само само еден заменик премиер и тројца вицепремиери задолжени за одредени сектори. До сега, Украина имаше пет вицепремиери.
XS
SM
MD
LG