Достапни линкови

ОБСЕ бара слобода на печат во Украина


ОБСЕ ја повика Украина да ги истражи нападите врз новинари, по обвинувањата за засилен владин притисок врз медиумите. Претставникот за медиуми на ОБСЕ, Дуња Мијатовиќ рече дека таа има „нула толеранција“ за напади врз новинари и дека очекува брза е ефикасна истрага.
Новинарите во Украина протестираат дека претседатеот Виктор Јанукович ја гуши слободата на печат.
XS
SM
MD
LG