Достапни линкови

Клинтон бара добра волја за дијалог Белград-Приштина


Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска во Приштина ја повтори американската подршка за независноста на Косово. По средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи, таа ги повика Србија и Косово да ги надминат несогласувањата.

„Некои работи како статусот, суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово не се за дискисија. Но лидерите на двете земји мора да му пристапат на дијалогот со добра волја и со почитување на загриженоста на другата страна.“

Клинтон им ја пренесе истата порака и на српските власти при вчерашната посета на Белград. Таа порача дека подобрувањето на односите меѓу Белград и Приштина ќе ја стават Србија на патот кон ЕУ.
XS
SM
MD
LG