Достапни линкови

Норвешка - Кина да не ја малтретира жената на нобеловецот


Норвешка ја повика Кина да ги укине ограничувањата што и ги наметна на сопругата на нобеловецот Лиу Ксиаобо, откако на норвешките дипломати им беше забрането да ја посетат во нејзиниот дом во Пекинг.
Лиу Ксиа фактички е во домашен притвор, откако нејзиниот сопруг, кој отслужува 11 години затвор во Кина, ја доби Нобеловата награда за мир.
XS
SM
MD
LG