Достапни линкови

Турција ја повика Франција да им помогне на патот кон ЕУ


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу ја повика Франција да и помогне на Анкара да напредне на патот кон ЕУ.
Турција започна преговори со ЕУ пред пет години, но дел од нејзините преговори беа замрзнати или западнаа во ќорсокак поради одбивањето на Анкара да ги отвори пристаништата за трговија со Кипар, кој е член на ЕУ.
Франција е една од главните противнички на присоединувањето на Турција кон Европската унија.
Кушнер истакна дека Анкара и ЕУ можат да почнат преговори по три поглавја, но ја повика Турција да оди напред со реформите.
Турција е категорична дека нема да му дозволи на Кипар да ги користи нејзините пристаништа и аеродроми, додека не биде пронајдено целосно решение за проблемот на островот и не им биде дозволено на кипарските Турци да тргуваат со ЕУ.
XS
SM
MD
LG