Достапни линкови

Хрватско-словенечкиот модел тешко применлив за спорот за името


Хрватско-словенечкиот модел e тешко применлив за решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција, изјави словенечкиот амбасадор Ален Бергант.
Словенечкиот амбасадор смета дека е потребно инволвирање на Европската комисија во спорот со името.

„Македонската Влада треба да покаже поактивна улога, да ја замоли Европската комисија и претседателот на Европската унија да се вклучат во случајот“, вели Бергант.
XS
SM
MD
LG