Достапни линкови

Заклетва за лојалност заради израелско државјанство?


Израелската влада предложи контроверзен нацрт-закон според кој секој нов државјанин ќе треба да се заколне во верноста кон Израел „како еврејска и демократска држава“.
Заклетвата за лојалност нема да мора да ја положат израелските Арапи и еврејските доселеници. Законот најмногу ќе се одрази на Палестинците од Западниот Брег и од Појасот Газа кои се во брак со израелски Арапи и чекаат израелско државјанство. Се проценува дека има околу 25 илјади вакви луѓе.
XS
SM
MD
LG