Достапни линкови

Голема офанзива на НАТО во Кандахар


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и командантот на силите на НАТО во земјата, американскиот генерал Дејвид Петреус се упатија кон Кандахар да ја надгледуваат големата НАТО-офанзива против талибанците во тој регион. Целта на операцијата е да се истиснат талибанците од градот Кандахар и околината.
Заедно со нив е и американскиот амбасадор во земјата и авганистански министри.
XS
SM
MD
LG