Достапни линкови

Македонија и Грција да го решат спорот, повтори Стајнберг


Соединетите Држави ги поттикнуваат Македонија и Грција да најдат начин да го решат спорот со името, бидејки тоа би било од корист за двете страни, изјави американскиот заменик државен секретар Џејмс Стајнберг, во интервју за Гласот на Америка. Ја цениме силната подршка на грчкиот премиер Папандреу за евро-атланска интеграција на Западниот Балкан, изјави Стајнберг. Тој нагласи дека престојните посети на државната секретарка Хилари Клинтон на Белград, Приштина и Сараево се со цел да биде реафирмиран интересот на Вашингтон за позитивна иднина на сите луѓе на Балканот.
XS
SM
MD
LG