Достапни линкови

Проблеми на брод со хемиски раствор на франуцкиот брег


Француски танкер со илјадници тони хемиски растворувач кој веројатно истекува се наоѓа на северозападниот француски брег. Бродот е во турска сопственост и екипажот бил евакуиран со хеликоптер. Според франуцските поморкси власти истекувањето е веројатно резулат на судир со друг брод. Засега нема видливи траги на загадување во водите од Ротердан до франуцскиот брег по кои пловел бродот.
XS
SM
MD
LG