Достапни линкови

Холандската кралица даде мандат за нова влада


Холандската кралица Беатрис побара од лидерот на либералите Марк Рут да формира малцинска влада поддржана од партијата на антиисламскиот политичар Герт Вилдерс. Оваа партија ќе остане надвор од владата, но ќе ја поддржува коалицијата на десниот центар во донесувањето закони во парламентот. Вендерс кој се залага за забрана на бурките и на доселувањето муслимани, во понеделокот се појави во судот во Амстердам обвинет за ширење на весрка омраза и за дискриминација на муслиманите.
XS
SM
MD
LG