Достапни линкови

Руска шпионка ги испрати космонаутите


Руската шпионка Ана Чепмен за прв пат се појави во јавноста на косомодромот Бајконур во Казахстан. Таа го посматраше лансирањето на руската ракета Сојуз со која двајца руски и еден американски космонаут треба да стигнат до Меѓународната вселенска станица. Чепмен беше еден од десетте руски агенти депортирани од Соединетите држави во најголемиот шионски скандал меѓу Москва и Вашингтон од Студената војна. Таа на денешното лансирање, според агенциите, се појавила како советник на директор на една руска банка.
XS
SM
MD
LG