Достапни линкови

Расмусен побара поголем број на војници во Авганистан


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, кој е во посета на Турција изјави дека треба да се зголеми бројката на странски војници во Авганистан, кои ќе ја обучуваат армијата на земјата. Ова не е прв пат алијансата да бара од Турција и од други земји да ја зголемат бројката на војници во Авганистан, но Анкара одбиваше да испрати војници, кои треба да земат учество во воените операции.
XS
SM
MD
LG