Достапни линкови

Марио Варгас Љоса - нобеловец за литература


Перуанскиот писател Марио Варгас Љоса е добитник на Нобеловата награда за литература. Тој стекна светска слава со романите Војна за крајот на светот, Тетка Хулија и писателот и Разговор во катедралата.
Љоса се кандидираше за претседател на Перу во 1990, но изгуби од поранешниот перуански претседател Алберто Фуџимори.
XS
SM
MD
LG