Достапни линкови

Токсичната кал стигна до Дунав, но веќе не е толку опасна


Токсичната црвена кал, кој се излеа од фабриката за алуминиум во западна Унгарија, изутрината стигнала до Дунав, соопштија од унгарската служба за води. Меѓутоа се проценува дека отровната кал, поминувајки низ повеќе реки, веќе е разредена и не била толку опасна. Унгарскиот премиер Виктор Орбан изутрината го посети местото Колонтар, кое е едно од најтешко погодени од катастрофата, при што оцени дека таму веќе нема услови за живот.
XS
SM
MD
LG