Достапни линкови

Груевски ќе се обрати пред Советот на Европа


Претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски ќе се обрати пред Парламентарното собрание на Советот на Европа, во рамките на есенската сесија. Предвидени се и повеќе билатерални средби меѓу кои и со претседателот на Парламентарното собрание, Мевлут Чавашоглу, како и со претседателот на Европскиот суд за човекови права, Жан-Пол Коста. Груевски синоќа во Советот на Европа во Стразбур ја отвори изложбата на слики насловена „Културата е значајна - места во Југоисточна Европа вклучени во светското наследство на УНЕСКО“. Изложбата ја организираа постојаните мисии на Македонија, Австрија, Албанија, БиХ, Србија, Хрватска и Црна Гора.
XS
SM
MD
LG